Ospravedlnenie dieťaťa zákonným zástupcom definuje školský zákon takto:
(§ 144, ods. 11 a 12 zákona č. 245/2008 Z. z.)
- v MŠ (týka sa iba predškolákov) maximálne 7 pracovných dní idúcich po sebe a spolu v mesiaci najviac 14 pracovných dní
- v ZŠ a na SŠ maximálne 5 vyučovacích dní idúcich po sebe (víkendy a sviatky sa nepočítajú) a spolu v mesiaci najviac 10 vyučovacích dní
To znamená, že od 6./8. pracovného dňa, resp. po súhrnne 10/14 vyučovacích dňoch v mesiaci, má škola podľa zákona právo vyžadovať aj ospravedlnenie chorého dieťaťa pediatrom.
Pediater vystaví tlačivo „Potvrdenie o chorobe“ (nie zápis do žiackej knižky), ale iba v prípade, že má aj v reálnom čase urobený o chorobe riadny záznam v zdravotnej dokumentácii.
Vo „výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch“ môže škola podľa školského zákona (§ 144, ods. 13) vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe aj ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia v trvaní menej ako 5/7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne menej ako 10/14 vyučovacích dní počas mesiaca. Medzi „výnimočné a osobitne odôvodnené prípady“ patria najmä častá opakovaná neprítomnosť dieťaťa a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie dieťaťa je účelovo zneužívané na ospravedlnenie jeho neprítomnosti. V takom prípade škola požiada pediatra o výnimku a pošle mu na potvrdenie už vyplnené a podpísané oficiálne tlačivo „Lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa/žiaka“ (vzor viď v Prílohe k Usmerneniu MŠVVaM SR na strane 7). Inak si šetrite, prosím, čas, pretože odkazy po rodičoch alebo iné vlastné tlačivá škôl máme my, pediatri, usmernenie neakceptovať.
Hlavná odborníčka pre pediatriu: „Vystavenie Potvrdenia o chorobe pediatrami v odôvodnených prípadoch, musí byť naozaj v odôvodnených a individuálnych prípadoch. Sem nepatrí, že si škola dá do školského poriadku pravidlá ospravedlneniek podľa seba. Škola nesmie ísť nad rámec zákona – teda že by si sama určila, že ospravedlnenia od lekára treba priniesť po 3 dňoch chýbania pri každej chorobe, od rodiča len raz za polrok a pod. Nie. Ak by toto po Vás žiadala škola, neakceptujte to.“
Pod pojmom „mesiac“ sa podľa „Usmernenia MŠVVaM SR pre materské školy, základné školy a stredné školy na zabezpečenie jednotného postupu pri ospravedlňovaní neprítomnosti detí a žiakov v škole z dôvodu ochorenia“ rozumie „obdobie od prvého dňa neprítomnosti dieťaťa po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť dieťaťa.“ Nejde teda o kalendárny, ale tzv. „kĺzavý“ mesiac. A „prvým dňom neprítomnosti dieťaťa“ sa tu myslí prvý deň ospravedlnený rodičom, nie lekárom. Toto Usmernenie zo 17.07.2024 je k dispozícii na stiahnutie dole na stránke MŠVVaM SR tu.
Len pedagóg má prehľad o začiatku a konci „kĺzavého mesiaca“, ako aj o počte ospravedlnených dní zákonným zástupcom v tomto období, ktoré je pre každé dieťa individuálne. Pediater to nemá kde vidieť, aby si to overil a ani to nie je jeho vecou. Preto, ak bude škola podľa školského zákona (§ 144, ods. 13) vyžadovať „Lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa/žiaka“ za obdobie nad súhrnne 10/14 dní v danom mesiaci (podľa zákona tiež ide o „výnimočný a osobitne odôvodnený prípad“), pošle lekárovi na potvrdenie už vyššie spomenuté vyplnené a podpísané tlačivo (z Prílohy k Usmerneniu MŠVVaM SR na strane 7). Pediater potom podľa skutočnosti buď potvrdí alebo nepotvrdí (ak nemá o tom zápis v zdravotnej dokumentácii), „že neprítomnosť dieťaťa/žiaka v škole v uvedenom období trvala z dôvodu ochorenia.“
Poznámka: Absencie škôlkarov (okrem predškolákov) v MŠ ospravedlňujú iba rodičia. K nahliadnutiu prikladám aj Odborné usmernenie UVZ SR k rannému prijímaniu detí do MŠ, k tzv. „rannému filtru“ zo dňa 18.04.2024, podľa ktorého škôlky nemajú čo žiadať od pediatra častokrát zbytočné výtery z krku, nosa a pod. (čo je v plnej kompetencii lekára). „V prípade, že dieťa už napr. aj na druhý deň nemá príznaky choroby, môže byť prijaté do škôlky, ak prejde ranným filtrom. A ak nie, lieči sa v prípade ochorenia doma. Potvrdenie od lekára sa nevydáva!“
P-čko
Na Priepustke zamestnávateľa potvrdzuje pediater svojou pečiatkou a podpisom sprevádzanie dieťaťa na lekárske vyšetrenie s uvedením dátumu a času vyšetrenia. Takéto vyšetrenie patrí medzi „dôležité osobné prekážky v práci na strane zamestnanca“, ktoré upravuje § 141 ods. 2 Zákonníka práce.
Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len, ak:
1.) bolo sprevádzanie nevyhnutné,
2.) vyšetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času sprevádzajúcej osoby,
3.) len na nevyhnutne potrebný čas,
4.) len jednému z rodičov.
P.S.: Neznalosť zákona neospravedlňuje. Inak, ako podľa zákona, lekár „P-čko“ vystaviť nemôže. Navádzanie na vystavenie „P-čka“ bez odôvodneného sprevádzania chorého dieťaťa v reálnom čase na lekárske vyšetrenie, s riadnym zaznamom o tom v zdravotnej dokumentácii, je navádzanie na podvod a to je trestný čin!
OČR z dôvodu uzavretia školy
Na internetovej stránke Sociálnej poisťovne (SP) Je k dispozícii žiadosť o ošetrovné z dôvodu uzavretia školy, ktorú si vyplňuje a podáva v SP rodič sám, potvrdzuje ju škola a pokiaľ je rodič v zamestnaneckom vzťahu, aj zamestnávateľ. Nedajte sa pomýliť. Pediatri s tým nič nemajú. Lekári vystavujú tlačivo žiadosti o ošetrovné ako vždy, len v prípade choroby.
PODMIENKOU na získanie finančného príspevku je „okrem osobnej a celodennej starostlivosti aj nedosahovanie príjmu, ktorý tvorí vymeriavací základ za obdobie trvania dôvodu na poskytnutie ošetrovného.“
NÁROK na finančný príspevok majú rodičia iba raz, a to najviac na 14 dní.